با پیشرفت روز افزون تکنولوژی به خصوص در دنیای اینترنت، شکل خبررسانی و اطلاع رسانی نیز تغییر یافته است. در گذشته‌ی نه چندان دور، عمده خبررسانی‌ها از طریق روزنامه‌ها بود و مردم برای پیگیری اخبار روز ایران و دنیا باید هر صبح روزنامه‌ی آن روز را تهیه می‌کردند.

همچنین سرعت اطلاع رسانی اخبار بسیار کند بود و حتی با وجود رادیو و تلویزیون نیز، گاهی خلع سرعت احساس می‌شد. اما با ظهور اینترنت و شکل گیری وب.
سایت‌ها بسیاری از سرویس‌های خبری با برپایی وب سایت خبری تحولی شگرف در دنیای اخبار و اطلاعات
به وجود آوردند.

خبرگزاری ها همیشه‌ بر روابط انسان‌ها از جنبه ‌ فرهنگی‌،اجتماعی‌، اقتصادی‌ و سیاسی‌ تاثیر گذاشته و آن ها را دستخوش‌ دگرگونی‌ می‌سازد و پیشرفت‌های‌ را منجر می شود. به‌ موازات‌ این‌ پیشرفت‌ها وسایل‌ ارتباط جمعی‌ نیز گسترش‌ یافت‌.

خبرگزاری آذربایجان شرقی چیست؟

بدین‌ترتیب‌ گسترش‌ رسانه‌ها سیاستمداران‌ را به‌ این‌ فکر انداخت‌ تا برای‌ نفوذ و استحکام‌ قدرت‌ خود در سرزمین‌های‌ دیگر از حمله‌ مستقیم‌ خودداری‌ کنند و راه‌ جدیدی‌ را برای ‌سلطه‌ برگزینند که‌ آن‌ سلطه‌ خبری‌ بود. یکی‌ از کارآمدترین‌ ابزارهای‌ این‌گونه‌ سلطه‌ “خبرگزاری‌ها”بودند.

هیچ‌گونه‌ فعالیتی‌ در زمینه‌ کسب‌، انتقال‌ و انتشار اخبار به‌ اندازه‌ فعالیت‌ سازمان‌های‌ خبری‌ برگروه‌ کثیری‌ از انسان‌ها اثر نمی‌گذارد. میلیون‌ها نفر روزانه‌ اخبار گوناگونی‌ را از نقاط مختلف‌ دنیا به‌وسیله‌ خبرگزاری‌های‌ جهانی‌ دریافت‌ می‌کنند. پیشرفت‌ در فن‌آوری‌های‌ نوین‌ ارتباطی‌ و استفاده‌ از کامپیوتر و ماهواره‌ها باعث‌ شد تا فعالیت‌ خبرگزاری‌ها نیز افزایش‌ یابد و کاربران‌ این‌ وسایل‌ به‌راحتی‌ از اخبار و اطلاعات‌ منتشر شده‌ توسط این‌ رسانه‌ها مطلع‌ شوند.

* برای این رپرتاژ سرویس دهنده ای ثبت نشده است *

۵ / ۵٫ ۱